Dovolená Francie
Last Minute
Francie je vyhledávanou turistickou destinací jednotlivců i celých rodin. Je to země, která se může pochlubit bohatou kulturou, vynikající kuchyní a nádhernými písečnými plážemi. Záleží jen na Vás, jak svou dovolenou ve Francii strávíte. Můžete procestovat celou zemi a poznávat zajímavá místa nebo celou svou dovolenou strávit na pláži u moře.
Francouzská měna
Před zavedením eura se ve Francii platilo francouzským frankem. To už je samozřejmě minulostí. Kromě hotovosti můžete v mnoha obchodech, restauracích a hotelech platit i kreditní kartou. Obchodníci většinou zveřejňují i od jaké částky u nich kartu můžete použít.
Bankomaty a platba kartou
Peníze si můžete vyměnit v některých bankách a na některých poštách. Jistotou jsou směnárny. Ty naleznete na nádražích, letištích, v řadě obchodních center a v blízkosti turisty hojně navštěvovaných lokalitách. Otevírací doba bank se může region od regionu lišit. V pařížském regionu mají banky v pracovní dny otevřeno od 10 do 17 hodin. Některé banky mají otevřeno i v sobotu, ale není to až tak časté. Den před nějakým státním svátkem mají banky kratší otevírací dobu.
Ve Francii je draho
Francie nepatří zrovna k nejlevnějším zemím, i když ceny potravin jsou podobné těm českým. Velmi levně lze nakupovat na místních tržištích, v sítích hypermarketů či diskontních prodejnách. Malý bochník chleba můžete koupit za 0,3 eur, lahvové pivo za 1 euro, šunku 100 g za 2 eura, rajčata 1 kg od 2,5 eura.
Aktuální kurz
|
|
EUR = Kč |
|
{value}% |
Očkování a nemoci
Během pobytu ve Francii Vám nehrozí žádná vážná zdravotní rizika. Není nutné se očkovat ani proti žádným nemocem. Plánujete-li pobyt mimo turistické a rekreační oblasti tak se Vám může vyplatit nechat se očkovat proti hepatitidě A a klíšťové encefalitidě. Zvláštním a méně pravděpodobným nebezpečím je horečka Phlebotomus, horečka boutonneuse a horečka Západního Nilu. Všechny tři onemocnění přenášené komáry hrozí především v jižní Francii. Před cestou je dobré také prověřit platnost očkování proti tetanu a spalničkám.
Platba za zdravotní pojištění
Jako občan Evropské unie máte nárok na neodkladnou zdravotní péči v případě ohrožení zdraví a života. Standardem je cestovní zdravotní pojištění pro případ, že by se Vám stalo něco vážného. Zdravotní péče ve Francii je kvalitní, ale je drahá. U většiny praktických lékařů se za péči platí hotově předem. Nezapomeňte si vždy zajistit doklad o provedeném lékařském úkonu, ať si jej můžete nechat proplatit pak u Vaší zdravotní pojišťovny. Pořídíte-li si carte vitale či carte mutuelle, můžete pak využít systém tiers payant, při kterém vaše pojišťovna zaplatí za péči či léky přímo sama.
Bezpečnost
Francie je, co se týče bezpečnosti, standardní evropskou zemí. Ve větších městech a turisty hojně navštěvovaných oblastech hrozí větší riziko krádeže. Proto si pozor dávejte na své kabelky, batohy, šperky, luxusní hodinky a peněženky. Nechcete-li o své věci přijít, tak jimi raději případné zloděje nijak neprovokujte. Půjdete-li na pláž, tak si sebou neberte zbytečně více peněz, než budete potřebovat. Nikdy také nenechte své věci bez dozoru.
Přespání na pláži se může jevit jako úžasný nápad, ale skutečně není. Hrozí zde totiž přepadení. Bezpečné nejsou v nočních hodinách ani parkoviště. Budete-li používat vozidlo, tak v něm nikdy nenechávejte žádné cenné věci. Nejaktivnější zloději aut jsou v Calais a na Korsice. Ve svém hotelovém pokoji nenechávejte bez dohledu žádné cennosti. Když se ztratí tak za ně hotely neručí. Proto je vždy dávejte do pokojového trezoru nebo bezpečnostní schránky na recepci.
Jazykové předpoklady
Ve Francii se domluvíte především francouzštinou. S angličtinou uspějete u mladých lidí a s němčinou i v turistických oblastech. Budete-li si chtít Francouze naklonit, tak se naučte několik základních frází. V různých částech země se můžete setkat i s dalšími jazyky. V Akvitánii narazíte na baskičtinu, v západní části Bretaně na bretonštinu, v Alsasku na alsaštinu, na jihovýchodě Francie na provensálštinu a na Korsice na italštinu.
Restaurace a spropitné
Ve Francii je běžné dát spropitné v restauracích, hotelích, taxikářům, průvodcům, uvaděčkám v divadlech. Spropitné odpovídá 10 až 15% z ceny. Některé restaurace mají spropitné započteny v ceně jídel. Tato informace je vždy uvedena v jídelním lístku.
Památky
Francie má spoustu míst, které stojí za vidění. Pomineme-li hlavní město Paříž se všemi jeho skvosty, turisté hojně navštěvují invazní pláže v Dolní Normandii a například i starobylé město Rouen, kde byla upálena Johanka z Arku.
Diskuse - Francie
Zde můžete prezentovat své názory a zkušenosti s danou zemí.